Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcía ve spolupráci s Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při prácivyhlašuje výtvarnou soutěž pro žáky základních škol, nižších stupňů víceletých gymnázií a děti z dětských domovů BEZPEČNOST V PRÁCI - DEJ ZDRAVÍ ŠANCI!Přehled vítězů výtvarné soutěže1. kategorie (věk 6 – 10 let)Na 1. místě se umístila: Tereza Pechalová, ZŠ Dolákova, Praha 8Na 2. místě se umístil: Štěpán Kozák, ZŠ Drtinovo nám., Náchod Na 3. místě se umístil: Jakub Gál, Dětský domov Slezská Ostrava Na 4. místě se umístila: Štěpánka Kačírková, ZŠ 28. října, Turnov Na 5. místě se umístila: Kateřina Paulusová, ZŠ Bukovany Vítězná škola: ZŠ Dolákova, Praha 8 2. kategorie (věk 11 – 16 let)Na 1. místě se umístila: Jolana Mizerová, ZŠ ZubříNa 2. místě se umístila: Barbora Jírová, ZŠ 28. října, Turnov Na 3. místě se umístila: Nikola Šejvarová, Gymnázium Písek Na 4. místě se umístila: Lenka Šimková, SpZŠ Louny Na 5. místě se umístila: Helena Balonová, ZŠ Hodonín Vítězná škola: ZŠ Zubří Speciální cena za mimořádně oceněný příspěvek hodnotící komisíVeronika Jančová, 28. ZŠ Plzeň Zvláštní cena ředitele VÚBP, v.v.i.Petra Svobodová, ZŠ 28. října, Turnov PREZENTACE VÍTĚZNÝCH PŘÍSPĚVKŮPrezentace vítězných příspěvků (pdf; 2,1 MB) FOTODOKUMENTACE ZE SLAVNOSTNÍHO PŘEDÁNÍ CENO SOUTĚŽITERMÍN KONÁNÍ SOUTĚŽE7. leden – 29. březen 2013 ZADÁNÍZamysli se nad možnými příčinami úrazů a poškození zdraví lidí, kteří chodí do zaměstnání nebo vykonávají svoji práci doma. Nakresli je v situaci, o které si myslíš, že je při práci ohrožuje. CÍL SOUTĚŽECílem soutěže je pomoci zvýšit povědomí mladých lidí o potřebě ochrany zdraví člověka při práci. Díky ní si mohou snáze a přijatelnou formou uvědomit význam bezpečného chování pro plnohodnotný a kvalitní života a dříve nebo později tak přispět ke snižování pravděpodobnosti svojí zranitelnosti i zranitelnosti kohokoliv ze svého okolí v běžném i pracovním životě. DOPORUČENÝ POSTUPUčitel/ka nebo jiný pedagogický pracovník či pracovnice seznámí žáky před zahájením práce na soutěžním příspěvku pomocí instruktážních materiálů [2] a [3] (viz níže) s nejčastějšími riziky, se kterými se mohou lidé při práci setkat a s nejčastějšími příčinami možného poškození zdraví. K seznámení lze využít i další vhodné zdroje na Internetu, na které upozorňujeme jak v připojených instruktážních materiálech, tak na této stránce. Tak budou žáci nejlépe uvedeni do problematiky bezpečnosti a ochrany při práci (BOZP). Soutěžní příspěvky žáků by měly znázorňovat konkrétní rizika, která mají přímou souvislost s prací nebo pracovní činností, nebo nebezpečné situace, v nichž se může pracující člověk ocitnout. Výtvarný záměr by měl odpovídat jednomu z následujících okruhů/rizik:
Podrobnější informace k doporučenému postupu najdete v Propozicích k soutěži (viz instruktážní materiál [1] níže). FORMA PŘÍSPĚVKUOrganizátor přijímá soutěžní příspěvky na papíru libovolného formátu, maximálně však ve formátu A3. Technika zpracování je volná: kresba, akvarel, malba, grafika, koláž apod. Po zkušenostech s dříve pořádanou výtvarnou soutěží nedoporučujeme použití kříd (suchých/prašných, mastných/pastelů), pokud by nebyly před předáním do soutěže fixovány. JAKÁ JSOU KRITÉRIA SOUTĚŽE?Celostátní výtvarná soutěž s názvem „BEZPEČNOST V PRÁCI – DEJ ZDRAVÍ ŠANCI!“ je rozdělena do dvou soutěžních kategorií (věk 6-10 a 11-16 let). Soutěžní příspěvky by měly znázorňovat konkrétní rizika, která mají přímou souvislost s prací nebo pracovní činností, nebo nebezpečné situace, v nichž se může pracující člověk ocitnout. Je důležité, aby příspěvek byl co nejnázornější a obrazově nejsrozumitelnější, a aby v něm byla pokud možno v co nejvyšší míře demonstrovány nebezpečné situace a nebezpečné chování člověka při práci. Každý soutěžní příspěvek musí být doprovázen Přihláškou - viz [4], s jejímž vyplněním učitelé žákům poradí a pomohou. CENY PRO VÍTĚZEPět nejlepších z každé kategorie se může těšit na hodnotné ceny. Informace o umístění na prvních pěti místech v soutěži a pozvání k předání cen bude účastníkům sděleno telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Výsledky budou rovněž zveřejněny na této webové stránce.
Oceněny budou rovněž vítězné školy a školská zařízení včetně pedagogů, kteří byli nápomocni při tvorbě vítězných prací a přihlásili je do soutěže.
JAKÝM ZPŮSOBEM ZASÍLAT SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVKY? Soutěžící zasílají své soutěžní příspěvky hromadně prostřednictvím školy nebo dětského domova. UZÁVĚRKAPosledním dnem, kdy ještě škola/dětský domov může zaslat příspěvky svých žáků, je 29. březen 2013. Poštovní zásilky, označené tímto limitujícím datem a obsahující všechny požadované náležitosti, budou ještě do soutěže zařazeny. Do soutěže se zapojily tyto školy:
DALŠÍ INFORMACEJakékoliv informace k organizaci soutěže i k problematice bezpečnosti a ochraně zdraví při práci jsou připraveni zodpovědět pracovníci Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v.v.i. Organizátor soutěže: Přílohy Instruktážní materiály:
Další materiály:
Doporučené odkazy: |
Správce webu |